Масленица (Maslenica) - rosyjski zwyczaj pożegnania zimy

 

28 lutego w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody tradycyjnego rosyjskiego święta - Maslenicy. Przygotowali je uczniowie kl. 1ALG pod kierunkiem dr Katarzyny Czubały-Vyborov w ramach zajęć innowacyjnych.

W tym roku Maslenicę (w ostatnim tygodniu przed rozpoczęciem Wielkiego Postu) hucznie obchodzono w Rosji od 24 lutego do 29 lutego. To święto ruchome, które zależy od dnia obchodów Wielkanocy.
Uczniowie kl. 1ALG obejrzeli prezentację multimedialną na temat zwyczajów związanych z każdym dniem Maslenicy. Zapoznali się z atrybutami Maslenicy, takimi jak: „чучело"- odpowiednik słomianej kukły palonej na cześć pożegnania zimy i powitania wiosny, samowar- przyrząd służący do parzenia herbaty, chochloma- drewniane naczynia malowane czterema kolorami: czerwonym, czarnym, złotym i zielonym. Radość sprawił uczniom autentyczny rosyjski „кокошник"- tradycyjny element kobiecego stroju ludowego. Młodzież dowiedziała się o istotnym znaczeniu blinów i ikry (kawioru) podczas obchodów Maslenicy.
Atrakcją spotkania były tradycyjne rosyjskie potrawy przygotowane przez uczniów kl. 1ALG. Nie zabrakło blinów, racuchów, faworków oraz kanapek z kawiorem i herbaty. Podczas degustacji czytaliśmy rymowanki i życzenia związane z Maslenicą, słuchaliśmy pieśni i piosenek rosyjskich.